Ultrafryer B-P30-18-3-UCP-NG 58.5" W Natural Gas Stainless Steel Ultragold Fryer - 330,000 BTU
Shop all Ultrafryer Commercial Gas Fryers
SKU:
B-P30-18-3-UCP-NG
MPN:
B-P30-18-3-UCP
Commercial design services
Built for high-volume frying, the Ultrafryer B-P30-18-3-UCP-NG has three 18" frypots, UltraClear Plus filtration, 330,000 BTU output, electronic ignition, and NSF/CSA certifications.
  • Electronic ignition, thermostatic controls
  • Stainless steel vats, frame, cabinet
  • ENERGY STAR, 330,000 BTU total
  • Par-3 heat exchanger boosts recovery
  • UltraClear Plus reduces oil replacement
  • Three 18" vats, 70–110 lbs per vat
Weight780 LBS
Height40.8 (H)
Width58.5 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Fryer Pots
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerUltrafryer
Power TypeNatural Gas
Total BTU330,000 BTU
Voltage120v
Weight780 LBS
Height40.8 (H)
Width58.5 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Fryer Pots
ManufacturerUltrafryer
Power TypeNatural Gas
Total BTU330,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"