Ultrafryer B-P30-18-3-UCP-LP 58.5" W Liquid Propane Stainless Steel Ultragold Fryer - 330,000 BTU
Shop all Ultrafryer Commercial Gas Fryers
SKU:
B-P30-18-3-UCP-LP
MPN:
B-P30-18-3-UCP
Commercial design services
  • Stainless steel vats, frame, and cabinet
  • Built-in UltraClear Plus filtration
  • ENERGY STAR qualified, CSA and NSF certified
  • High-output 330,000 BTU system
  • PAR-3 phased-array heat exchanger for recovery
  • Three 18" vats, 70–110 lbs each
Weight780 LBS
Height40.8 (H)
Width58.5 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Fryer Pots
Power TypeLiquid Propane
Filter TypeGas Floor Fryers
Total BTU330,000 BTU
Item TypeGas Floor Fryers
Voltage120v
Weight780 LBS
Height40.8 (H)
Width58.5 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Fryer Pots
Power TypeLiquid Propane
Filter TypeGas Floor Fryers
Total BTU330,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"