Ultrafryer B-P30-18-2-UCP-NG 39" W Natural Gas Stainless Steel Ultragold Fryer - 220,000 BTU
Shop all Ultrafryer Commercial Gas Fryers
SKU:
B-P30-18-2-UCP-NG
MPN:
B-P30-18-2-UCP
Commercial design services
Ultrafryer B-P30-18-2-UCP-NG features two 18" stainless steel frypots and a PAR-3 heat exchanger for high production.
  • Stainless steel for easy sanitation
  • Thermostatic controls for precise temperatures
  • Dual 18" vats hold 70–110 lbs each
  • UltraClear Plus filtration for longer oil life
  • PAR-3 heat exchanger for rapid recovery
Weight568 LBS
Height40.8 (H)
Width39 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity2 Fryer Pots
Hertz60
Power TypeNatural Gas
Filter TypeGas Floor Fryers
Total BTU220,000 BTU
Item TypeGas Floor Fryers
Voltage120v
Weight568 LBS
Height40.8 (H)
Width39 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity2 Fryer Pots
Hertz60
Power TypeNatural Gas
Filter TypeGas Floor Fryers
Total BTU220,000 BTU
  • NSF Certified certification
  • Ultrafryer
  • Ultrafryer Commercial Gas Fryers
  • Ultrafryer
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"