Ultrafryer B-E15-18-5-UCP 97.2" W Stainless Steel 5 Tanks UltraClear Plus Filtration UltraGold Fryer - 75000 Watts
Shop all Ultrafryer Commercial Electric Fryers
SKU:
B-E15-18-5-UCP
MPN:
B-E15-18-5-UCP
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Ultrafryer B-E15-18-5-UCP stainless steel five-tank fryer offers continuous frying with five 18" vats rated for 70–110 pounds each and UltraClear Plus filtration.
  • Thermostatic controls and electronic ignition for precision
  • Five 15kW electric fry vats for high-volume frying
  • UltraClear Plus filtration reduces oil degradation
  • Stainless steel for corrosion resistance
Weight1035 LBS
Height40.82 (H)
Width97.2 (W)
Depth39.77 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Fat Capacity (approximate)110 Lbs. Each
FilterBuilt-In
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(5) Tanks
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerUltrafryer
Amps8.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Filter TypeElectric Floor Fryers
Item TypeElectric Floor Fryers
Weight1035 LBS
Height40.82 (H)
Width97.2 (W)
Depth39.77 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
FilterBuilt-In
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(5) Tanks
ManufacturerUltrafryer
Amps8.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Item TypeElectric Floor Fryers
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CE Certified certification
  • CSA Flame certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
  • Ultrafryer
  • Ultrafryer Commercial Electric Fryers
  • Ultrafryer