Comstock-Castle FHP48-36B-NG 48" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Hotplate Griddle- Cheesemelter Combination - 108,000 BTU
Shop all Comstock-Castle
SKU:
FHP48-36B-NG
MPN:
FHP48-36B
picture
picture
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Comstock-Castle FHP48-36B-NG stainless steel countertop hotplate griddle features two 24,000 BTU burners, a 36" x 21" griddle, and a 30" cheesemelter rack.
  • 30" pull-out cheesemelter
  • Two 24,000 BTU hotplate burners
  • NSF-certified for commercial kitchens
  • 108,000 BTU for high-volume cooking
  • 36" x 21" griddle plate for even heat
  • 48" stainless steel countertop
Weight355 LBS
Height13 (H)
Width48 (W)
Depth28 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU108,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners2
Burner TypeHot Top
TopGriddles
Weight355 LBS
Height13 (H)
Width48 (W)
Depth28 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU108,000 BTU
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners2
Burner TypeHot Top
TopGriddles
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Comstock-Castle
Comstock-Castle F3430-24-NG 4 Burners With Stainless Steel Exterior Gas Range - 146,000 BTU