Connerton CN48-2-36G-NG 48" W Stainless Steel Natural Gas Restaurant Range with Standard Oven - 103,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN48-2-36G-NG
MPN:
CN48-2-36G
Commercial design services
Built for consistent production, the Connerton CN48-2-36G-NG delivers 103,000 BTU from two 34,000 BTU burners and a 36" polished steel griddle.
  • Durable stainless steel front, sides, riser, hi-shelf
  • Bake-n-Roast oven 35,000 BTU with 3-position rack
  • NSF
  • 103,000 BTU total output for high-volume cooking
  • 36" griddle, 1" steel plate for even heat
  • Two 34,000 BTU burners for rapid searing
Weight640 LBS
Height58.2 (H)
Width48 (W)
Depth33.9 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Cabinet
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU103,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
No of Burners2
Weight640 LBS
Height58.2 (H)
Width48 (W)
Depth33.9 (D)
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU103,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
No of Burners2
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"