Connerton CN48-4-24G-NG 48" W Stainless Steel Natural Gas Restaurant Range with Standard Oven - 171,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN48-4-24G-NG
MPN:
CN48-4-24G
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Connerton cn48-4-24g features a 48" stainless steel gas range with four 34,000 BTU burners, a 24" polished steel griddle, and a 35,000 BTU Bake-n-Roast oven.
  • Flash tube pilot and crumb tray
  • Bake-n-Roast oven 35,000 BTU
  • NSF certified and CSA STAR compliant
  • 48" commercial stainless steel range
  • 24" 1" thick polished steel griddle
  • Four 34,000 BTU open top burners
Weight626 LBS
Height58.2 (H)
Width48 (W)
Depth33.9 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Cabinet
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU171,000 BTU
No of Burners4
Weight626 LBS
Height58.2 (H)
Width48 (W)
Depth33.9 (D)
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU171,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"