Connerton CN60-6-24G-NG 60.1" W Stainless Steel Natural Gas Restaurant Range with Standard Ovens - 274,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN60-6-24G-NG
MPN:
CN60-6-24G
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for high-demand kitchens, the Connerton CN60-6-24G-NG features six 34,000 BTU burners, a 24" griddle, and two 35,000 BTU ovens in a 60.1" stainless steel range.
  • Stainless steel front, sides, riser for easy sanitation
  • Two 35,000 BTU ovens with 3 rack positions
  • 274,000 BTU total output for high-volume kitchens
  • 24" 1" polished steel griddle for consistent results
  • Six 34,000 BTU burners for fast searing
Weight757 LBS
Height58.2 (H)
Width60.1 (W)
Depth33.9 (D)
Base(2) Standard Ovens
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU274,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
No of Burners6
Weight757 LBS
Height58.2 (H)
Width60.1 (W)
Depth33.9 (D)
Base(2) Standard Ovens
Plate Thickness1"