Jade JBR-JB36-RM-LP 36" W Stainless Steel Liquid Propane Bistro Range-Mount Salamander Broiler - 35,000 BTU
Shop all Jade Commercial Broilers
SKU:
JBR-JB36-RM-LP
MPN:
JBR-JB36-RM
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Jade JBR-JB36-RM-LP salamander broiler delivers precise infrared searing across 36" and outputs 35,000 BTU for consistent browning.
  • Liquid Propane for flame control
  • Range-mounted design for space efficiency
  • CSA and NSF certified for compliance
  • 36" stainless steel front and sides
  • Counterbalanced roll-out grid carriage with 4 locks
  • 35,000 BTU infrared burners for searing
Weight310 LBS
Height20.75 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Total BTU35,000 BTU
Width (side - side)32" - 36"
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
DesignRange Mounted
Dimensions18 36 20.75
Weight310 LBS
Height20.75 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Total BTU35,000 BTU
Width (side - side)32" - 36"
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
DesignRange Mounted
Dimensions18 36 20.75
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate