Jade JBR-JB36-RM-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Bistro Range-Mount Salamander Broiler - 35,000 BTU
Shop all Jade Commercial Broilers
SKU:
JBR-JB36-RM-NG
MPN:
JBR-JB36-RM
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • CSA and NSF certified for commercial use
  • Range-mounted design saves space
  • Natural gas lowers costs
  • 36" stainless steel for durability
  • Roll-out grid carriage with 4 locks
  • 35,000 BTU infrared burners for searing
Weight310 LBS
Height20.75 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Total BTU35,000 BTU
Width (side - side)32" - 36"
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
DesignRange Mounted
Dimensions18 36 20.75
Weight310 LBS
Height20.75 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Total BTU35,000 BTU
Width (side - side)32" - 36"
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
DesignRange Mounted
Dimensions18 36 20.75
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
Related products
picture
Advance Tabco SLD-12 12" W x 18" D Open Base 4" Splash Underbar Basics Bar Type Drainboard
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SAG-305 60" W x 30" D Stainless Steel Base 16 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf
Pro IconFree shipping
Hatco GRS-54-D 54" W Stainless Steel Glo-Ray Heated Shelf - 550 Watts