Jade JCBH-24-LP 24" W Liquid Propane Floor Model Titan High Production Chicken Broiler - 100,000 BTU
Shop all Jade Commercial Broilers
SKU:
JCBH-24-LP
MPN:
JCBH-24
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Jade jcbh-24-lp 24" liquid propane broiler delivers 100,000 BTU with four controlled burners and cooking levels for high-volume chicken production.
  • Self-draining gutter and welded firebox for easy cleanup
  • 100,000 BTU propane output for rapid throughput
  • Stainless steel front, sides, shelf, and legs for durability
  • Four controlled burners for precise heat
Weight340 LBS
Height40.5 (H)
Width24 (W)
Depth40.25 (D)
Item TypeFloor Model
BaseOpen Stand
Depth (front - back)41"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
GridRound Rod
HeatBurners with Out Radiants
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Total BTU100,000 BTU
Weight340 LBS
Height40.5 (H)
Width24 (W)
Depth40.25 (D)
Item TypeFloor Model
BaseOpen Stand
Depth (front - back)41"
GridRound Rod
HeatBurners with Out Radiants
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Total BTU100,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
Related products
picture
Summit SWC1224B 11.88" W Black Stainless Steel Single Section Glass Door Wine Cellar - 115 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Omcan USA 37387 19.25" x 19.25" x 4" Plastic Gray Full Flat Dishwasher Rack