Quantum WC14-CB1236GY 36" W x 12" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Shop all Quantum Wall Mounted Restaurant Shelving
SKU:
WC14-CB1236GY
MPN:
WC14-CB1236GY
Commercial design services
Transform your storage with the Quantum WC14-CB1236GY cantilever single shelf wall mount. This 36" W x 12" D shelf has a durable gray epoxy antimicrobial finish and includes all necessary mounting hardware for a reliable, hygienic addition.
  • Easy wall mount installation
  • Compact 36"W x 12"D design
  • Supports up to 200 pounds of weight
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Includes two 14" posts for stability
  • NSF certified for safe food storage
Weight14 LBS
Height14 (H)
Width12 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)12"
Filter TypeWall Shelves
FinishEpoxy Coated
Width (side - side)36"
ManufacturerQuantum
Weight14 LBS
Height14 (H)
Width12 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)12"
Filter TypeWall Shelves
FinishEpoxy Coated
Width (side - side)36"
  • Wall Mount Shelving
Related products
picture
Yanco PK-410 10.5" Dia. Grey Porcelain Round Salad or Soup Plate
Pro IconFree shipping
picture
Chicago Faucets 897-CCP Wall-Mounted Manual Faucet with 8" Centers
Pro IconFree shipping
Duke 316-2496 96" W Galvanized Base Unspecified Work Table
Omcan USA 18266 Mixer Bowl
Globe XXHDWHIP-10-4 Wire Whip
Piper Products OHS-88 Overhead Shelf Less Plexiglas for Elite System
Omcan USA 80058 3.94" H Clear Polycarbonate Full Size Food Pan