Quantum WR54-1442C-5 42" W x 14" D x 54" H Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1442C-5
MPN:
WR54-1442C-5
  • NSF certified for food safety compliance
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • Sturdy chrome plated wire construction
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight62 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight62 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)14
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit