Quantum WR63-2172C-5 72" W x 21" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2172C-5
MPN:
WR63-2172C-5
picture
picture
Commercial design services
Optimize your storage with the Quantum WR63-2172C-5 wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 72" W x 21" D x 63" H, supports up to 800 pounds, and includes five durable wire shelves for versatile organization.
  • Supports up to 800 pounds
  • Five adjustable shelves for storage
  • Ideal for kitchens, restaurants, bars
  • Robust wire shelving for heavy use
  • NSF certified for food safety
  • Chrome plated for durability
Weight134 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight134 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21"
FinishChrome
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit
Related products
Bissell 2038342 Top Fill Outer Cloth Bag fits all BG100 Series
Pro IconFree shipping
Rosseto GLS047M 10.8" W x 2.6" H Mustard Handmade Glass Round Radici Bowl (2 per Set)
Pro IconFree shipping
Advance Tabco FC-FM-40EFADA 40" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Metro 2442FS 42" W x 24" D Stainless Steel Solid Flat Super Erecta Shelf
Fri-Jado MDD 48-4 PT MT 47.25" W Self-Serve 4 Shelves Pass-Through Multi-Deck Display - 208 Volts
Krowne KR24-MS26R 26" W Stainless Steel Royal Series 8" Elixir Mixology Multi-Station with Ice Bin on Right
Sterling Manufacturing SPG-6 MF NG 23" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Component Hardware KE21-8105-CA1 6" Chrome Cast Spout Deck Mount 0.5 GPM Encore Intelli-Flo Electronic Faucet - 100-240 Volts
Rosseto SM229 Stainless Steel Stackable Countertop Multi-Chef Food Warmer
John Boos EBK-G18 Leg Bracing Kits
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf