Quantum WR86-3048P 48" W x 30" D x 86" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-3048P
MPN:
WR86-3048P
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight104 LBS
Height86 (H)
Width30 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
StyleVented
Weight104 LBS
Height86 (H)
Width30 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Sterling Manufacturing SPG-6 MF LP DBL 26.5" W Stainless Steel Liquid Propane Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Pro IconFree shipping
picture
FOH DCS012WHP23 5.25" Dia. x 0.5" H White Porcelain Round Raised Rim Soho Saucer
Pro IconFree shipping
Royal Range RCOS-1-NG 5 Pans Stainless Steel Single Deck Natural Gas Convection Oven - 70,000 BTU
Glastender PP-4-SSR 31.25" W Stainless Steel Countertop Pipe Pass-Thru Draft Dispensing Tower
Quantum WR5-700CL 42" W x 18" D x 74" H Includes 5 Shelves Chrome Plated Bin Wire Shelving System
05.30.019.00 KNOB,INF SWITCH TOASTER FRS
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf