Quantum WR74-2460S 60" W x 24" D x 74" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2460S
MPN:
WR74-2460S
Commercial design services
Quantum WR74-2460S stainless steel wire shelving kit measures 60" wide, 24" deep, and 74" high. It includes four vented shelves and four posts for expansion.
  • NSF certified for food compliance
  • Includes four posts for quick assembly
  • 304 stainless steel for corrosion resistance
  • Four adjustable shelves for airflow
  • 700 Lbs. load capacity per kit
Weight100 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight100 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)24" Deep
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit