Quantum WR86-1836C 36" W x 86" H x 18" D Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1836C
MPN:
WR86-1836C
Commercial design services
  • NSF certified for food safety
  • Includes four adjustable shelves
  • Easy assembly with included parts
  • Durable chrome plated finish
  • Supports up to 700 pounds
  • Vented design for airflow and hygiene
Weight60 LBS
Height86 (H)
Width18 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)18" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleVented
Weight60 LBS
Height86 (H)
Width18 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)18" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit