Quantum WR86-3660S-5 60" W x 36" D x 86" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-3660S-5
MPN:
WR86-3660S-5
Commercial design services
Transform your storage solutions with the Quantum WR86-3660S-5 stainless steel wire shelving starter kit. This robust unit measures 60" W x 36" D x 86" H and supports a capacity of 700 pounds, perfect for any space.
  • NSF certified for food safety compliance
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • Ideal for commercial kitchen storage
  • Robust stainless steel construction
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight165 LBS
Height86 (H)
Width36 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight165 LBS
Height86 (H)
Width36 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)36" Deep
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Rosseto SM325 Bronze Steel Square Modular Skycap Riser
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SS-485 60" W x 48" D Stainless Steel Base 14 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf