Ultrafryer B-E17-14-3-UC 46.5" W Stainless Steel 3 Tanks UltraClear Filtration UltraGold Fryer - 51000 Watts
Shop all Ultrafryer Commercial Electric Fryers
SKU:
B-E17-14-3-UC
MPN:
B-E17-14-3-UC
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Ultrafryer B-E17-14-3-UC has three 14" stainless steel vats with UltraClear filtration and thermostatic controls for continuous production.
  • 51kW electric power for output
  • Thermostatic controls for precision
  • ENERGY STAR certified for savings
  • Three 17kW vats for frying
  • Stainless steel for durability
  • UltraClear filtration reduces downtime
Weight720 LBS
Height40.8 (H)
Width46.5 (W)
Depth33.7 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Fat Capacity (approximate)45 Lbs. Each
FilterBuilt-In
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(3) Tanks
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerUltrafryer
Amps8.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Filter TypeElectric Floor Fryers
Item TypeElectric Floor Fryers
Weight720 LBS
Height40.8 (H)
Width46.5 (W)
Depth33.7 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
FilterBuilt-In
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(3) Tanks
ManufacturerUltrafryer
Amps8.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Item TypeElectric Floor Fryers
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • ENERGY STARĀ® certification
  • Ultrafryer
  • Ultrafryer Commercial Electric Fryers
  • Ultrafryer
Related products
picture
Quantum HB48S 48" L 304 Stainless Steel Hang Rail
Pro IconFree shipping
picture
Jade JCBH-42-LP 42" W Liquid Propane Floor Model Titan High Production Chicken Broiler - 175,000 BTU
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 7-PS-17 7.75" H Both Sides Welded Side Splash for Hand Sinks