Shop all Ultrafryer Commercial Gas Fryers
SKU:
B-P20-18-3-UCP-LP
MPN:
B-P20-18-3-UCP
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
The ultrafryer B-P20-18-3-UCP-LP features three 18" stainless steel vats with 100 pounds capacity each and a PAR-2 heat exchanger providing 195,000 BTU for high-demand frying.
  • 100 Lbs. capacity per vat for high-volume frying
  • 195,000 BTU total for rapid recovery and heat
  • Three 18" stainless steel frypots for continuous service
Weight780 LBS
Height36.4 (H)
Width58.5 (W)
Depth41.4 (D)
ControlsThermostatic
Fat Capacity (approximate)100 Lbs. Each
FilterBuilt-In
Filter TypeGas Floor Fryers
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Fryer Pots
Total BTU195,000 BTU
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerUltrafryer
Amps8.5
Phase1-Ph
Hertz60
Power TypeLiquid Propane
Item TypeGas Floor Fryers
Voltage120v
Weight780 LBS
Height36.4 (H)
Width58.5 (W)
Depth41.4 (D)
ControlsThermostatic
FilterBuilt-In
Filter TypeGas Floor Fryers
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Fryer Pots
Total BTU195,000 BTU
ManufacturerUltrafryer
Amps8.5
Phase1-Ph
Hertz60
Power TypeLiquid Propane
Item TypeGas Floor Fryers
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CE Certified certification
  • CSA Flame certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Quantum QMB570C 18.5" W x 17"D x 11.25" H Rectangular Chrome Finish Mesh Stack and Hang Bin
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco CH-4848 48" W Stainless Steel Ceiling Mounted Condensate Hood
Pro IconFree shipping
Advance Tabco KMS-362 24" W x 36" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table