Ultrafryer B-P30-18-2-UCP-LP 39" W Liquid Propane Stainless Steel Ultragold Fryer - 220,000 BTU
Shop all Ultrafryer Commercial Gas Fryers
SKU:
B-P30-18-2-UCP-LP
MPN:
B-P30-18-2-UCP
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Ultrafryer B-P30-18-2-UCP-LP features dual 18" frypots, PAR-3 heat exchanger, UltraClear Plus filtration, two baskets per vat, casters with brakes, and ENERGY STAR efficiency for high-production frying.
  • Thermostatic controls with electronic ignition
  • Stainless steel vats, frame, and cabinet
  • ENERGY STAR certified for efficiency
  • 220,000 BTU total for rapid recovery
  • UltraClear Plus built-in filtration
  • Two 18" vats, 70-110 pounds capacity
Weight568 LBS
Height40.8 (H)
Width39 (W)
Depth42.7 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Fat Capacity (approximate)110 Lbs. Each
FilterBuilt-In Filter
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity2 Fryer Pots
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerUltrafryer
Amps8.5
Phase1-Ph
Hertz60
Power TypeLiquid Propane
Filter TypeGas Floor Fryers
Total BTU220,000 BTU
Item TypeGas Floor Fryers
Voltage120v
Weight568 LBS
Height40.8 (H)
Width39 (W)
Depth42.7 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
FilterBuilt-In Filter
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity2 Fryer Pots
ManufacturerUltrafryer
Amps8.5
Phase1-Ph
Hertz60
Power TypeLiquid Propane
Filter TypeGas Floor Fryers
Total BTU220,000 BTU
Item TypeGas Floor Fryers
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CE Certified certification
  • CSA Flame certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"