Comstock-Castle CCERB36-LP 36" W 10 Ga. Stainless Steel Radiants Liquid Propane Char-Broiler-Radiant - 90,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Broilers
SKU:
CCERB36-LP
MPN:
CCERB36
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Engineered for high-volume kitchens, the Comstock-Castle CCERB36-LP delivers 90,000 BTU across a 36" cook surface with cast iron grates, stainless radiants, splash guard, and ETL listing.
  • Compact countertop design saves space
  • Three controls for precise zone use
  • ETL, ETL-Sanitation certified for compliance
  • 36" stainless steel boosts durability
  • Cast iron grates ensure sear, retention
  • 90,000 BTU radiant heat for fast cooking
Weight205 LBS
Height15.5 (H)
Width36 (W)
Depth27 (D)
Control TypeManual
Frame MaterialStainless Steel
Heating SourceRadiant
Total BTU90,000 BTU
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Weight205 LBS
Height15.5 (H)
Width36 (W)
Depth27 (D)
Control TypeManual
Frame MaterialStainless Steel
Heating SourceRadiant
Total BTU90,000 BTU
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"