Comstock-Castle FHP48-48B-LP 48" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle-Cheesemelter Combination - 90,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP48-48B-LP
MPN:
FHP48-48B
Commercial design services
Comstock-Castle fhp48-48b-lp griddle-cheesemelter features a 48" x 21" griddle plate and a 42" x 18" pull-out cheesemelter rack for heavy-duty use.
  • Manual controls for operator adjustments
  • Countertop design for tight spaces
  • 90,000 BTU liquid propane for rapid heating
  • Pull-out 42" cheesemelter rack for finishing
  • 48" stainless steel griddle plate, 3/4" thick for searing
Weight290 LBS
Height16 (H)
Width48 (W)
Depth21 (D)
ConstructionStainless Steel
Plate Thickness3/4"
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners2
Total BTU90,000 BTU
Weight290 LBS
Height16 (H)
Width48 (W)
Depth21 (D)
ConstructionStainless Steel
Plate Thickness3/4"
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners2
Total BTU90,000 BTU
  • Natural Gas
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"