Comstock-Castle FHP48-48B-NG 48" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle-Cheesemelter Combination - 90,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP48-48B-NG
MPN:
FHP48-48B
Commercial design services
Comstock-Castle FHP48-48B-NG griddle-cheesemelter features a 48" griddle plate, 42" cheesemelter rack, 90,000 BTU, manual controls, NSF certification, and durable stainless steel construction.
  • NSF-certified for sanitation compliance
  • Space-efficient countertop design
  • Two gas hook-ups, three manual controls
  • 90,000 BTU natural gas power
  • 42" pull-out cheesemelter rack
  • 48" stainless steel griddle, 3/4" plate
Weight290 LBS
Height16 (H)
Width48 (W)
Depth21 (D)
ConstructionStainless Steel
Plate Thickness3/4"
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners2
Total BTU90,000 BTU
Weight290 LBS
Height16 (H)
Width48 (W)
Depth21 (D)
ConstructionStainless Steel
Plate Thickness3/4"
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners2
Total BTU90,000 BTU
  • Liquid Propane
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"