Connerton CEG-27-T-NG 27" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Budget Series Griddle - 44,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CEG-27-T-NG
MPN:
CEG-27-T
  • Aluminized steel body
  • Thick polished steel plate
  • 3-inch-high splash guard
  • Utilizes natural gas
  • Compact countertop design
  • 44,000 BTU heating power
Weight150 LBS
Height13.13 (H)
Width27 (W)
Depth23 (D)
Burner Qty2
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front
Plate Thickness0.75"
Total BTU44,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerConnerton
Weight150 LBS
Height13.13 (H)
Width27 (W)
Depth23 (D)
Burner Qty2
Plate Thickness0.75"
Total BTU44,000 BTU
Related products
picture
Quantum WR86-1860WPM 60" W x 18" D Green Epoxy Antimicrobial Coating 4 Shelves Stationary Wire Plastic Mat Shelving Unit
Pro IconFree shipping
picture
Yanco BM-505 8 Oz. 5.5" Dia. Two-Tone Melamine Round Birmingham Dish
Pro IconFree shipping
Metro A2124NC 24" W x 21" D Chrome Quick Ship - Super Adjustable Super Erecta Shelf
Duke G-3-DLSS-LP 46" W Liquid Propane Stainless Steel 3 Pan Enclosed Base Thurmaduke Steamtable Unit - 7500 BTU
American Metalcraft SDRCKV4 4" H Oval Stainless Steel Display Rack