Connerton CN36-2-24G-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Restaurant Range with Standard Oven - 103,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN36-2-24G-NG
MPN:
CN36-2-24G
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Connerton CN36-2-24G natural gas range offers 103,000 BTU of cooking power with two 34,000 BTU burners and a 24" griddle.
  • Lift-off high shelf and 6" adjustable legs
  • Bake-n-Roast oven at 35,000 BTU with racks
  • NSF certified and CSA STAR compliant
  • 36" commercial stainless steel range
  • 24" 1" polished steel griddle for searing
  • Two 34,000 BTU burners for high output
Weight450 LBS
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU103,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
No of Burners2
Weight450 LBS
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU103,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
No of Burners2
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"