Connerton CN48-4-24G-LP 48" W Stainless Steel Liquid Propane Restaurant Range with Standard Oven - 171,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN48-4-24G-LP
MPN:
CN48-4-24G
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Heavy-duty cast iron grates
  • 24-inch wide and 1-inch-thick griddle
  • Allows for three oven rack positions
  • Four 34,000 BTU open-top burners
  • Fast-igniting flash tube pilot
  • 35,000 BTU Bake-n-Roast oven
Weight626 LBS
Height58.2 (H)
Width48 (W)
Depth33.9 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Cabinet
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU171,000 BTU
No of Burners4
Weight626 LBS
Height58.2 (H)
Width48 (W)
Depth33.9 (D)
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU171,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"