Connerton RLRB-23-22L-F-LP 22" W Stainless Steel Floor Model Liquid Propane Lava Rock with Cast Iron Bottom Grates Charbroiler - 56,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
RLRB-23-22L-F-LP
MPN:
RLRB-23-22L-F
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Open stand model for easy access and cleaning
  • Liquid Propane for onsite fuel flexibility
  • 56,000 BTU heat output
  • 56,000 BTU lava rock heat for searing
  • Cast iron grates for even heat retention
  • 22" stainless steel cooking surface for durability
Weight165 LBS
Height39 (H)
Width22 (W)
Depth23 (D)
BaseOpen Stand
Depth (front - back)23"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatLava Rock
Total BTU56,000 BTU
ManufacturerConnerton
Weight165 LBS
Height39 (H)
Width22 (W)
Depth23 (D)
BaseOpen Stand
Depth (front - back)23"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatLava Rock
Total BTU56,000 BTU
  • Charbroiler
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"