Jade KC-24-RAD-NG Countertop Natural Gas Titan Chitwood Smoke Broiler - 65,000 BTU
Shop all Jade Commercial Broilers
SKU:
KC-24-RAD-NG
MPN:
KC-24-RAD
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • Manual control for precise temperature
  • CSA and NSF certifications
  • High-efficiency 65,000 BTU radiant heat
  • Cast iron radiants for searing performance
  • 24" countertop footprint for tight spaces
Weight300 LBS
Height17.5 (H)
Width24 (W)
Depth26.5 (D)
Control TypeInfinite
Heating SourceRadiant
Total BTU65,000 BTU
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Weight300 LBS
Height17.5 (H)
Width24 (W)
Depth26.5 (D)
Control TypeInfinite
Heating SourceRadiant
Total BTU65,000 BTU
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
Related products
picture
Hamilton Beach 66900 6" Electric Countertop Citrus Juicer
Pro IconFree shipping
picture
Carter-Hoffmann HP58 Shelf Mounted 58" W Plate Warmer - 120 Volts