Venancio USA G722ST-72B-LP 72.06" W 12 Open Burners Liquid Propane Genesis Series Restaurant Range - 286,000 BTU
Shop all Venancio USA
SKU:
G722ST-72B-LP
MPN:
G722ST-72B
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Stainless steel front and sides for durability
  • 72" commercial range with 12 burners for high throughput
  • Liquid Propane operation with LP conversion kit
  • 286,000 BTU total output for fast cooking
Weight1237 LBS
Height71.94 (H)
Width72.06 (W)
Depth35.19 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners12
Plate Thickness3/4"
Power TypeLiquid Propane
TopBurners
Total BTU286,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Weight1237 LBS
Height71.94 (H)
Width72.06 (W)
Depth35.19 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
No of Burners12
Plate Thickness3/4"
Power TypeLiquid Propane
TopBurners
Total BTU286,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"