Venancio USA R722CO-72B-LP 72" W 12 Burners Liquid Propane Restaurant Range - 454,000 BTU
Shop all Venancio USA
SKU:
R722CO-72B-LP
MPN:
R722CO-72B
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Stainless steel front and sides for sanitation
  • Two convection ovens with 2-speed fans
  • Includes LP conversion kit and CSA-listed components
  • 72" width for high-volume production
  • 454,000 BTU for fast cooking
  • Twelve durable cast iron burners
Weight1246 LBS
Height60 (H)
Width72 (W)
Depth42.25 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners12
Power TypeLiquid Propane
TopBurners
Total BTU454,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Voltage115v
ManufacturerVenancio USA
Amps3.70
Phase1-Ph
Hertz60
Weight1246 LBS
Height60 (H)
Width72 (W)
Depth42.25 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
No of Burners12
Power TypeLiquid Propane
TopBurners
Total BTU454,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
Voltage115v
ManufacturerVenancio USA
Amps3.70
Phase1-Ph
Hertz60
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"