Venancio USA R602ST-24B36G-LP 60" W 4 Burners Liquid Propane Restaurant Range - 268,000 BTU
Shop all Venancio USA
SKU:
R602ST-24B36G-LP
MPN:
R602ST-24B36G
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Stainless steel front, sides, splash guard, grease trough
  • Two ovens, spark ignition, 3 racks each
  • LP conversion kit, pressure regulator included
  • 268,000 BTU cooking power
  • 36" griddle for searing
  • Four self-cleaning burners
Weight1065 LBS
Height39.63 (H)
Width60 (W)
Depth35.19 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners4
Plate Thickness3/4"
Power TypeLiquid Propane
TopGriddles
Total BTU268,000 BTU
VentStub Back
ManufacturerVenancio USA
Weight1065 LBS
Height39.63 (H)
Width60 (W)
Depth35.19 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
No of Burners4
Plate Thickness3/4"
Power TypeLiquid Propane
TopGriddles
Total BTU268,000 BTU
VentStub Back
ManufacturerVenancio USA
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"