Connerton RLRB-23-52L-F-NG 52" W Stainless Steel Floor Model Natural Gas Lava Rock with Cast Iron Bottom Grates Charbroiler - 140,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
RLRB-23-52L-F-NG
MPN:
RLRB-23-52L-F
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Connerton RLRB-23-52L-F-NG offers a 52" stainless steel charbroiler with lava rock heat, cast iron grates, 140,000 BTU capacity, manual controls, NSF/CSA certifications, and adjustable feet.
  • Manual controls, rear 3/4" NPT gas connection
  • Cast iron grates for durability
  • NSF, CSA certified for commercial use
  • 52" stainless steel floor charbroiler
  • Lava rock for even searing
  • 140,000 BTU cooking capacity
Weight345 LBS
Height39 (H)
Width52 (W)
Depth23 (D)
BaseOpen Stand
Depth (front - back)23"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatLava Rock
Total BTU140,000 BTU
ManufacturerConnerton
Weight345 LBS
Height39 (H)
Width52 (W)
Depth23 (D)
BaseOpen Stand
Depth (front - back)23"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatLava Rock
Total BTU140,000 BTU
  • Charbroiler
Related products
picture
Bissell BGCC28 28" Cleaning Path Upright Wide Area Vacuum