Quantum WR86-1842S-5 42" W x 86" H x 18" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1842S-5
MPN:
WR86-1842S-5
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF certified for food safety standards
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Ideal for commercial kitchen use
  • Sturdy stainless steel construction
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight75 LBS
Height86 (H)
Width18 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)18" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionVented
StyleVented
Weight75 LBS
Height86 (H)
Width18 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)18" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionVented
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit