Ultrafryer B-P30-18-3-UC-LP 58.5" W Liquid Propane Stainless Steel Ultragold Fryer - 330,000 BTU
Shop all Ultrafryer Commercial Gas Fryers
SKU:
B-P30-18-3-UC-LP
MPN:
B-P30-18-3-UC
Commercial design services
Engineered for high-volume frying, the Ultrafryer B-P30-18-3-UC-LP features three 18" vats, thermostatic controls, UltraClear filtration, 330,000 BTU output, ENERGY STAR efficiency, and casters.
  • Stainless steel vats, frame, cabinet
  • UltraClear filtration with wash wand
  • ENERGY STAR, CSA Flame certified
  • 330,000 BTU output for frying
  • PAR-3 heat exchanger for recovery
  • Three 18" vats, 270 lbs total capacity
Weight780 LBS
Height40.82 (H)
Width58.5 (W)
Depth42.71 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Fat Capacity (approximate)100 Lbs. Each
FilterBuilt-In Filter
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Fryer Pots
Hertz60
Power TypeLiquid Propane
Filter TypeGas Floor Fryers
Total BTU330,000 BTU
Item TypeGas Floor Fryers
Voltage120v
Weight780 LBS
Height40.82 (H)
Width58.5 (W)
Depth42.71 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
FilterBuilt-In Filter
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Fryer Pots
Hertz60
Power TypeLiquid Propane
Filter TypeGas Floor Fryers
Total BTU330,000 BTU
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Ultrafryer
  • Ultrafryer Commercial Gas Fryers
  • Ultrafryer
picture
Univex SRM60+HD 29.75" W x 58.38" H x 44.63" D 60 Qt. Stainless Steel Variable Speed Heavy Duty Mixer
Pro IconFree shipping
Rosseto TD012 18" W x 20" H Semi-Transparent Polycarbonate Avant Guarde Tabletop Divider
Advance Tabco CU-18-108 108" W x 18" D 18 Gauge Stainless Steel Single Overshelf
Advance Tabco ES-306C 25" H Stainless Steel Base Equipment Stand
Caddy Corporation T-20 Stainless Steel Single Tray Stack Platform Caddy for Racks
Yanco FU-608 16 Oz. Bone White Porcelain Slanted Fuji Sheer Bowl
Yanco HO-3704 8 Oz. 4.25" Dia. Melamine Round Honda Rice Bowl