Venancio USA PRM60G-ST-NG 60" W 6 Burners Natural Gas Prime Restaurant Range - 275,000 BTU
Shop all Venancio USA
SKU:
PRM60G-ST-NG
MPN:
PRM60G-ST
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Venancio USA PRM60G-ST-NG 60" range features six cast iron burners and a 3/4" griddle, providing 275,000 BTU of natural gas power.
  • Two ovens with three rack positions
  • Stainless steel front, sides, grease trough
  • cULus certified, CSA-compliant components
  • 60" commercial range, 275,000 BTU
  • 3/4" griddle plate for even heat
  • Six high-output burners for fast recovery
Weight871 LBS
Height62.5 (H)
Width60 (W)
Depth35 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners6
Plate Thickness3/4"
Power TypeNatural Gas
TopGriddles
Total BTU275,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Weight871 LBS
Height62.5 (H)
Width60 (W)
Depth35 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
No of Burners6
Plate Thickness3/4"
Power TypeNatural Gas
TopGriddles
Total BTU275,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"