Connerton LRB-18-F-LP 18" W Stainless Steel Floor Model Liquid Propane Lava Rock with Cast Iron Bottom Grates Charbroiler - 40,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
LRB-18-F-LP
MPN:
LRB-18-F
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Convenient grease management system
  • Fully welded stainless steel body
  • 40,000 BTU cooking power
  • Rear-adjustable cast-iron grates
  • Durable lava-rock system
Weight130 LBS
Height36 (H)
Width18 (W)
Depth27 (D)
BaseOpen Stand
Depth (front - back)23"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatLava Rock
Total BTU40,000 BTU
ManufacturerConnerton
Weight130 LBS
Height36 (H)
Width18 (W)
Depth27 (D)
BaseOpen Stand
Depth (front - back)23"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatLava Rock
Total BTU40,000 BTU
ManufacturerConnerton
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Certified certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Related products
picture
Quantum WR86-1448C 48" W x 86" H x 12" D Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SS-1-1715-7 17" W x 15" D x 7.5" H 18 Gauge 304 Stainless Steel 1-Compartment Smart Series Drop-In Sink
Pro IconFree shipping
Advance Tabco CRCR-24 24" W x 21" D Stainless Steel Flat Top Underbar Basics Closed Glass Rack Cabinet
Advance Tabco 4-42-60 60" W 16 Gauge Galvanized Square Corner Scullery Sink
Caddy Corporation CM-T-403 3 Self-Leveling Adjustable Dispensing Cylinders 9.63" to 10.13" Dia. Dish Size Open Style Unheated Caddy Magic Dish Dispenser
Yanco MO-304 8 Oz. 4" W White Melamine Triangular Matte Moderne Bowl