Jade JBR-CM36-RM-NG 36" W Natural Gas Bistro Range-Mount Cheesemelter - 30,000 BTU
Shop all Jade Commercial Cooking Equipment
SKU:
JBR-CM36-RM-NG
MPN:
JBR-CM36-RM
Commercial design services
The Jade JBR-CM36-RM-NG 36" natural gas cheesemelter provides 30,000 BTU of infrared heat with manual controls and a standing pilot for quick melting.
  • Single rack position with 2" insulated shelf
  • Manual infinite controls with standing pilot
  • 36" range-mount design for installation
  • Stainless steel front, sides, top & bottom
  • 30,000 BTU infrared heat for rapid browning
Weight270 LBS
Height20.25 (H)
Width36 (W)
Heat TypeInfrared
MountingRange Mount
Rack Positions1
Width (side - side)25" - 36"
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Dimensions17.5 36 20.25
Weight270 LBS
Height20.25 (H)
Width36 (W)
Heat TypeInfrared
MountingRange Mount
Rack Positions1
Width (side - side)25" - 36"
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Dimensions17.5 36 20.25
  • Natural Gas
  • Jade
  • Jade Commercial Cooking Equipment
  • Jade