Royal Range RRB-24OB2-LP 36" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Charbroiler or Hotplate - 120,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RRB-24OB2-LP
MPN:
RRB-24OB2
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RRB-24OB2-LP 36" stainless steel countertop charbroiler with two open burners and 24" radiant broiler area delivers 120,000 BTU for rapid searing. Manual controls, cast iron grates, CSA-Sanitation listing, made in USA.
  • Stainless steel front/sides
  • 120,000 BTU for heat recovery
  • CSA compliant, Made in USA
  • 36" LP charbroiler with hotplate
  • Two burners for cooking zones
  • 24" x 21" broiler area for searing
Weight395 LBS
Height14 (H)
Width36 (W)
Depth30.5 (D)
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU120,000 BTU
Width (side - side)36"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight395 LBS
Height14 (H)
Width36 (W)
Depth30.5 (D)
Control TypeManual
Total BTU120,000 BTU
Width (side - side)36"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler