Comstock-Castle 2F330-1.5RB-30B-LP 72" W Stainless Steel 4 Burner with 12" Square Cast Iron Grates Liquid Propane Range - 246,000 BTU
Shop all Comstock-Castle
SKU:
2F330-1.5RB-30B-LP
MPN:
2F330-1.5RB-30B
picture
picture
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Comstock-Castle 2F330-1.5RB-30B-LP has a 72" stainless frame, four 24,000 BTU burners, 30" griddle, 18" char-broiler, 246,000 BTU total, two ovens, NSF certification, and manual controls.
  • Two 31-1/2" enamel-lined ovens
  • 30" griddle with 3/4" plate
  • NSF-certified welded frame
  • 246,000 BTU for high-volume cooking
  • 12" cast iron grates for heat retention
  • 72" stainless steel worktop for prep
Weight1180 LBS
Height59 (H)
Width72 (W)
Depth30.5 (D)
Base(2) Standard Ovens
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
VentBackriser
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners4
Total BTU246,000 BTU
Weight1180 LBS
Height59 (H)
Width72 (W)
Depth30.5 (D)
Base(2) Standard Ovens
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
VentBackriser
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners4
Total BTU246,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"