Comstock-Castle FHP42-30-NG 42" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Hotplate Griddle Combination - 120,000 BTU
Shop all Comstock-Castle
SKU:
FHP42-30-NG
MPN:
FHP42-30
Commercial design services
Comstock-Castle FHP42-30-NG offers a 42" stainless steel hotplate, 30" griddle, two 24,000 BTU burners, and 120,000 BTU total. NSF and ETL certified for high-volume kitchen use.
  • NSF and ETL certified
  • Two 24,000 BTU star burners
  • Six manual controls for precise temperature
  • 42" stainless steel griddle/hotplate combo
  • 3/4" thick griddle plate for even heat
  • 120,000 BTU natural gas power
Weight355 LBS
Height13 (H)
Width42 (W)
Depth28 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU120,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners2
Burner TypeHot Top
TopGriddles
Weight355 LBS
Height13 (H)
Width42 (W)
Depth28 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU120,000 BTU
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners2
Burner TypeHot Top
TopGriddles
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"