Comstock-Castle 2F330-1.5RB-30B-NG 72" W 4 Burner with 12 Square Cast Iron Grates Natural Gas Range - 246,000 BTU
Shop all Comstock-Castle
SKU:
2F330-1.5RB-30B-NG
MPN:
2F330-1.5RB-30B
Commercial design services
Engineered for heavy-duty kitchens, the Comstock-Castle 2F330-1.5RB-30B-NG 72" four-burner gas range delivers 246,000 BTU with four 24,000 BTU burners, a 30" griddle, an 18" char-broiler, and two ovens.
  • Stainless steel exterior, welded frame, 7" backguard
  • 18" char-broiler with angle iron radiants
  • NSF certified, 2" clearance, 37" & 40" cook heights
  • 72" wide gas range, 246,000 BTU
  • 30" raised griddle, 3/4" plate
  • Four 24,000 BTU star burners
Weight1180 LBS
Height59 (H)
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness.750" = 3/4"
Total BTU246,000 BTU
Weight1180 LBS
Height59 (H)
Plate Thickness.750" = 3/4"
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"