Comstock-Castle F3226-18-1.5RB-NG 4 Burners With Stainless Steel Exterior Gas Range - 201,000 BTU
Shop all Comstock-Castle
SKU:
F3226-18-1.5RB-NG
MPN:
F3226-18-1.5RB
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Comstock-Castle F3226-18-1.5RB-NG is a 60" stainless steel gas range with four 24,000 BTU star burners, an 18" griddle, an 18" char-broiler, and two enamel standard ovens.
  • Stainless steel exterior and 7" backguard
  • Two ovens with enamel linings
  • NSF and cETLus certified; meets CSA standards
  • Four 24,000 BTU burners for rapid heat
  • 18" char-broiler with iron radiants
  • 18" griddle with manual controls for searing
Weight935 LBS
Height46 (H)
Width60 (W)
Depth30.5 (D)
Base(2) Standard Ovens
ControlsManual
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness.750"=3/4"
TopGriddles
VentBackriser
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners4
Total BTU201,000 BTU
Weight935 LBS
Height46 (H)
Width60 (W)
Depth30.5 (D)
Base(2) Standard Ovens
ControlsManual
Plate Thickness.750"=3/4"
TopGriddles
VentBackriser
ManufacturerComstock-Castle
No of Burners4
Total BTU201,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"