Comstock-Castle FHP42-30-LP 42" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Hotplate Griddle Combination - 120,000 BTU
Shop all Comstock-Castle
SKU:
FHP42-30-LP
MPN:
FHP42-30
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Comstock-Castle fhp42-30-lp features a 42" stainless steel hotplate and a 30" by 21" by 3/4" griddle, two 24,000 BTU star burners, six controls, and 4" stainless legs.
  • NSF and ETL sanitation and safety
  • Liquid Propane with manual controls
  • 355 pounds commercial-grade stability
  • 120,000 BTU output for rapid cooking
  • 30" x 21" 3/4" thick griddle for even heat
  • 42" stainless steel countertop
Weight355 LBS
Height13 (H)
Width42 (W)
Depth28 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU120,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners2
Burner TypeHot Top
TopGriddles
Weight355 LBS
Height13 (H)
Width42 (W)
Depth28 (D)
Plate Thickness3/4"
Total BTU120,000 BTU
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners2
Burner TypeHot Top
TopGriddles
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"