Comstock-Castle FHP48-24-2RB-LP 48" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Char-Broiler Griddle Combination - 90,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP48-24-2RB-LP
MPN:
FHP48-24-2RB
Commercial design services
Comstock-Castle fhp48-24-2rb-lp countertop char-broiler and griddle features a 24" x 21" steel griddle and broil surface, delivering 90,000 BTU for high-volume kitchens.
  • NSF and ETL certified
  • Cast iron grates for searing
  • Manual controls for temperature management
  • 48" stainless steel countertop
  • 3/4" steel griddle for heat retention
  • 90,000 BTU cooking capacity
Weight365 LBS
Plate Thickness3/4"
Total BTU90,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners2
Weight365 LBS
Plate Thickness3/4"
Total BTU90,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners2
Downloads
  • Downloadspecsheet