Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
HG24T-1-.5G-NG
MPN:
HG24T-1-.5G
Commercial design services
Comstock-Castle HG24T-1-.5G griddle offers a 24" surface with 1/2 smooth, 1/2 grooved 1" steel plate, dual thermostats, stainless steel exterior, grease drawer, and NSF-listed sanitation.
  • Removable grease drawer, 3" front trough for cleanup
  • Thermostatic controls for temperature management
  • 60,000 BTU natural gas output for consistent heat
  • Half smooth, half grooved 1" steel plate for versatility
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness1"
Griddle Plate FinishSmooth Steel/Grooved Steel
Plate Thickness1"
ManufacturerComstock-Castle
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Comstock-Castle
  • Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
  • Comstock-Castle
Related products
picture
Quantum UH18BK 18" W x 32" D Black Epoxy Anti Microbial Finish U-Handle
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FMG-307 84" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco DC-1510 120" W x 15" D Stainless Steel Open Base Dish Cabinet with Mid Shelf