Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
HG24T-1-.5G-LP
MPN:
HG24T-1-.5G
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Comstock-Castle HG24T-1-.5G-LP griddle offers controlled heat on a 24" x 22.5" surface with a 1" thick plate, half smooth and half grooved.
  • 3" grease trough, removable drawer
  • Stainless steel exterior, 4" legs
  • NSF, cETLus, ETL-Sanitation certified
  • 24" griddle, 60,000 BTU
  • Dual thermostats with precision
  • 1/2 smooth + 1/2 grooved, 1" steel plate
Weight275 LBS
Height16.5 (H)
Width24 (W)
Depth31 (D)
ControlsThermostat / Solid State Controls
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness1"
Griddle Plate FinishSmooth Steel/Grooved Steel
ManufacturerComstock-Castle
Weight275 LBS
Height16.5 (H)
Width24 (W)
Depth31 (D)
Plate Thickness1"