Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
HG24T-1-FG-NG
MPN:
HG24T-1-FG
Commercial design services
Comstock-Castle HG24T-1-FG offers a 24" gas griddle with a 1" grooved steel plate for heavy-duty use. Two thermostatic controls manage 60,000 BTU. Stainless steel, grease drawer, NSF, and ETL listed.
  • Removable grease drawer, 3" trough
  • 1" grooved steel plate for searing
  • Compact countertop footprint
  • 60,000 BTU commercial output
  • Dual thermostatic controls for heat
  • All-stainless exterior for sanitation
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness1"
Griddle Plate FinishGrooved Steel
ManufacturerComstock-Castle
Control TypeThermostatic
No of Burners2
Power TypeNatural Gas
Total BTU60,000 BTU
Plate Thickness1"
ManufacturerComstock-Castle
Control TypeThermostatic
No of Burners2
Power TypeNatural Gas
Total BTU60,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"