Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
HG48T-1-.5G-LP
MPN:
HG48T-1-.5G
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Comstock-Castle HG48T-1-.5G-LP offers precise control across four zones and a 1" thick plate for versatile searing.
  • Removable grease drawer and 3" trough
  • All stainless steel for easy sanitation
  • NSF, cETLus, ETL-Sanitation certified
  • 48" countertop griddle with 120,000 BTU
  • Four CSA thermostat controls for heat
  • Half smooth, half grooved 1" steel plate
Weight500 LBS
Height16.5 (H)
Width48 (W)
Depth31 (D)
ControlsThermostat / Solid State Controls
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness1"
Griddle Plate FinishSmooth Steel/Grooved Steel
ManufacturerComstock-Castle
Weight500 LBS
Height16.5 (H)
Width48 (W)
Depth31 (D)
Plate Thickness1"
ManufacturerComstock-Castle
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"