Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
HG48T-1-.5G-NG
MPN:
HG48T-1-.5G
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Warranty
Commercial design services
Comstock-Castle HG48T-1-.5G offers a 48" griddle with a 1" plate, half smooth and half grooved. Features include four thermostats, stainless steel, grease drawer, NSF, cETLus, and ETL-Sanitation listings.
  • Removable grease drawer, 3" trough for cleanup
  • Stainless steel exterior with 4" legs
  • 120,000 BTU output for cooking
  • Four thermostats for temperature zones
  • Half smooth, half grooved 1" steel plate for searing
Weight500 LBS
Height16.5 (H)
Width48 (W)
Depth31 (D)
ControlsThermostat / Solid State Controls
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness1"
Griddle Plate FinishSmooth Steel/Grooved Steel
ManufacturerComstock-Castle
Weight500 LBS
Height16.5 (H)
Width48 (W)
Depth31 (D)
Plate Thickness1"